poniedziałek, 13 czerwca 2011

Turniej na szóstkę

We wczesny sobotni poranek 11 czerwca, na stadion OKF w Górze zaczęły zjeżdżać się drużyny „orlików”, by wziąć udział w Finale Okręgowym Ligi Orlików organizowanej przez Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Legnicy. Turniej stanowił zakończenie rywalizacji „orlików” w sezonie 2010/11. Boisko OKF już po raz trzeci stało się miejscem, w którym władze OZPN w Legnicy zdecydowały się rozegrać rozgrywki finałowe.

Do rywalizacji miało przystąpić 25 drużyn „orlików”, ale na stadionie pojawiło się 20 ekip. Nie mniej pod względem organizacyjnym organizacja finału była przedsięwzięciem bardzo dużym. Pomiędzy godziną 9,15 a 12,30 należało rozegrać 40 pojedynków piłkarskich na 4 boiskach. Boiska wydzielone zostały z płyty głównej naszego stadionu a mecze trwały po 15 minut. W sumie wszyscy, którzy przyszli tego pięknego słonecznego dnia na nasz miejski stadion mogli oglądnąć 600 minut piłkarskich zmagań.

Na turniej przybył prezes OZPN Legnica – Tadeusz Podwieski wraz ze swoimi współpracownikami. Samorząd powiatowy reprezentował przewodniczący Rady Powiatu – Zbigniew Józefiak. Samorząd gminny przewodniczący Rady Miejskiej – Andrzej Rogala. Obecna była również burmistrz Irena Krzyszkiewicz, która otworzyła turniejowe zmagania.

Prezes OZPN wręczył obu przewodniczącym samorządów oraz burmistrzyni pamiątkowe proporczyki OZPN Legnica. Stanowiły one symboliczne podziękowanie dla obu samorządów wkład za wkład wniesiony w rozwój piłkarstwa młodzieżowego. Warto tu również dodać, iż od czasu starosty Jana Kalinowskiego samorząd powiatowy wspiera finansowo drużynę młodzików Pogoni Góra. Również organizacja finału ligi została wsparta finansowo przez samorząd powiatowy.

W turnieju „orlików” wzięli udział zawodnicy, którzy urodzili się w 2000 roku i po tej dacie. Można śmiało założyć, iż w sobotniej rywalizacji w kategorii „orlików” na górowskim stadionie było ich ponad 300.
Turniej odbywał się na 4 boiskach a drużyny podzielono na 4 grupy. Drużyna górowskiej Pogoni rywalizowała z zespołami: Odry Chobieni, Odry Ścinawa i Orkana Szczedrzykowice. Nasze „orliki” zaprezentowały się bardzo dobrze. W meczu z zespołem Odry Chobienia wygrali 4 do 0. Kolejny rywal – Odra Ścinawa – przegrał z nami 6 do 0. Takim samym wynikiem na korzyść naszych „orlików” zakończył się pojedynek z Orkanem Szczedrzykowice.
Zwycięstwa „orlików” Pogoni w finałach pozwoliły awansować naszemu zespołowi w tabeli końcowej. Przed finałami zajmowaliśmy tam 16 miejsce na 25 rywalizujących zespołów. Trzy zwycięskie pojedynki pozwoliły przesunąć się o 3 miejsca w górę tabeli.

Powodem tak niskiej pozycji w klasyfikacji końcowej było to, iż nasi „orlicy” biorą w sezonie udział w regularnych rozgrywkach ligowych w klasie okręgowej młodzików OZPN Legnica. To powoduje, iż terminy meczy nakładają się na siebie. Wówczas pierwszeństwo ma mecz rozgrywany w lidze przez młodzików. Warto pamiętać o tym, iż w sezonie 2010/11 młodzicy górowskiej Pogoni zajęli 2 miejsce w rozgrywkach i zostali wicemistrzami klasy okręgowej. To trudny do przecenienia sukces naszych młodych piłkarzy.

Turniej wyłonił najlepszy zespół, którym okazał się Górnik Polkowice.
Wszystkie 20 drużyn biorących udział w turnieju otrzymały nagrody. Każdy zawodnik otrzymał piłkę na własność. Organizatorzy zadbali też o poczęstunek dla zespołów biorących udział w turnieju. Z wielkim apetytem i smakiem zawodnicy zjadali pieczone kiełbaski ufundowane przez organizatorów.

Turniej, który przyniósł tak dużo emocji wszystkim uczestniczącym w nim piłkarzom, ma swoich cichych bohaterów. Są nim sponsorzy: OZPN Legnica, Starostwo Powiatowe w Górze, UMiG w Górze, MKS Pogoń Góra, „Della Casa” w Górze. To dzięki ich ofiarności piłkarska młodzież otrzymała nagrody i poczęstunek.

Inny cichy bohater, którego można nazwać ojcem tego sukcesu jest dyrektor ds. sportowych Pogoni – Jan Dwornik. Ten człowiek – instytucja w naszej piłce nożnej nie szczędzi nigdy swojego czasu wolnego, by piłkarskie imprezy były organizowane na poziomie, którego wstydzić się nie musimy. I nigdy powodu do takiego uczucia dzięki Janowi Dwornikowi nie mieliśmy.
Wypad sobie jedynie życzyć, by kolejny finał ligi turniejowej odbył się za rok także u nas i zdobył tyle słów uznania ze strony gości jak tegoroczny.
Pogoń Góra - Odra Chobienia 4 : 0
Pogoń Góra - Odra Ścinawa 6 : 0
Pogoń Góra - Orkan Szczedrzykowice 6 : 0
Od lwej w I rzędzie: trener Wodzisław Małyszczyk, pan Marek z OZPN Legnica, dyrektor OKF - Ryszard Wawer, prezes OZPN Legnica - Tadeusz Podwiński, dyrektor sportowy Pogoni i trener młodzików - Jan Dwornik,
II rząd od lewej: Patryk Giezek, Kacper Majewski, Bartek Żurawski, Hubert Rydzik,
Przykucnięci od lewej: Szymon Maciaś, Jakub Jędryczka, Borys Borowiec, Wiktor Mikołajczyk, Bartek Łasisz.

Brak komentarzy: